10 –lecie powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.    Premiera musicalu „Alladyn” w nowej hali widowiskowo-sportowej w Żłobiźnie.

         28 grudnia 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu świętowała 10-lecie utworzenia tej szczególnej, jedynej w Gminie Skarbimierz instytucji kultury. Inauguracją jubileuszu było symboliczne otworzenie wyremontowanej hali widowiskowo – sportowej w Żłobiźnie. Hala została wyremontowana kosztem ponad 3 mln zł. z czego 500 tys. pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Symbolicznego otwarcia hali,  przy 200 osobowej publiczności, dokonali Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz, Jacek Monkiewicz – Starosta Powiatu Brzeskiego, Leszek Dyba –zastępca wójta Gminy Skarbimierz oraz Adam Ciepichał – właściciel zakładu budowlanego z Lewina Brzeskiego, który wykonywał remont. Po przecięciu wstęgi młodzi artyści GBP Skarbimierz z Grupy Artystycznej „Loża”, Grupy Tanecznej „Lejdiss”, przy wsparciu aktorów z Grupy Teatralnej „Maski” wraz ze swoimi instruktorami przedstawili w wersji musicalowej swoją interpretację znanej  baśni „Alladyn”.

Przepiękne kostiumy, wspaniała muzyka, perfekcyjnie wykonywane piosenki, świetne choreografie i gra aktorska, zaskakująca scenografia powodowało, że publiczność po 100 minutowym spektaklu zgotowała wykonawcom owację na stojąco. A była to wymagająca publiczność – goście jubileuszu  10 –lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Skarbimierz, Powiatu Brzeskiego i Gminy Olszanka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, partnerzy  niezliczonych działań kulturalnych biblioteki, przedstawiciele ościennych ośrodków kultury, stowarzyszeń i instytucji, radni i sołtysi Gminy Skarbimierz i rodzice młodych artystów.

Dziękując  wykonawcom Alladyna – najnowszej produkcji GBP Skarbimierz, wójt Andrzej Pulit podkreślił perfekcyjne przygotowanie spektaklu, wręczył instruktorom kwiaty a młodzieży okolicznościowe symboliczne statuetki z lampą Alladyna i książką.  Pogratulował też rodzicom młodych artystów.

          Partnerem przygotowań i samej premiery Alladyna była firma Gaz System SA, której organizatorzy serdecznie dziękują za stałe wsparcie w  pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą.                                                                      Scenariusz, choreografię, teksty piosenek przygotowała Aleksandra Ofmańska Kowalczyk, choreografię Justyna Mencel, opracowanie teatralne Aleksandra Bednarek, dźwięk i opracowanie muzyczne Tomasz Jabłoński, kostiumy Małgorzata Dziura i Irena Bednarek, scenografię, światła i plakat Krzysztof Kowalczyk. Wszyscy inni pracownicy biblioteki wspierali to dzieło. Było pięknie, wzruszająco i profesjonalnie. Dziękuję i gratuluję świetnego spektaklu całej załodze Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierz.

    Od spektaklu przeszliśmy do jubileuszu 10 – lecia GBP Skarbimierz. Wręczyliśmy podziękowania za współpracę wszystkim tym, z którymi w różnorodny sposób współpracujemy. Był słodki poczęstunek przygotowany przez restaurację Inspiracja Łukasza Wasilewskiego, pyszne mufinki z „Bomonierki”  Pana Łukasza Grycana oraz pyszne ciasta przygotowane przez panie ze Stowarzyszenia Wilijki ze Żłobizny. Była okazja do rozmów o kulturze, o wpływie działalności kulturalnej na życie mieszkańców gminy, o wszystkim co ważne dla sołtysów, radnych i pracowników Urzędu Gminy, bowiem kolejny rok to nowe, ważne także dla biblioteki zadania inwestycyjne                                         i ok. 100 różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

          Podsumowując 10 lat GBP Skarbimierz należy wspomnieć o tysiącach różnorodnych mniejszych i większych imprez dla mieszkańców gminy, tysiącach dzieci, młodzieży i dorosłych, biorących udział w różnorodnych formach zajęć artystycznych i środowiskowych, dziesiątkach premier zespołów artystycznych biblioteki, poprzez które zawsze zachęcamy do czytania, bo książka pozostaje niezwykle ważną w rozwoju człowieka. Pamiętajmy o tym.

       Serdecznie dziękuję pracownikom GBP Skarbimierz oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego uczczenia jubileuszu 10 –lecia powstania GBP Skarbimierz.

        Dziękujemy Andrzejowi Pulitowi – Wójtowi Gminy Skarbimierz za wspieranie działalności kulturalnej w gminie, dziękujemy naszym partnerom, radnym, sołtysom, zaprzyjaźnionym instytucjom, stowarzyszeniom, parafiom.

     Zapraszamy do uczestniczenia w kolejnych imprezach organizowanych bądź współorganizowanych przez GBP Skarbimierz.

                                                                                                                  Andrzej Sowa

Drukuj Wydrukuj artykuł