11 listopada 2018r. to szczególna, bo 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą mieszkańcy Gminy Skarbimierz świętowali godnie i radośnie. Wspominając datę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości sięgano myślami do wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego ale przede wszystkim radowano się z dzisiejszych czasów wolności.

Główne uroczystości odbyły się w kościele w Skarbimierzu – Osiedle, gdzie z udziałem wojskowej asysty honorowej 1 Brzeskiego  Pułku Saperów, licznych pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych i około 700 osób odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. W czasie mszy świętej ks. dziekan Stanisław Grzechynka pięknie mówił o wydarzeniach z przed lat, o bohaterach i o tym co znaczy dziś być Polakiem. Chór Cantate Domino wraz z uczestnikami mszy śpiewał patriotyczne pieśni, a młodzież z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu zaprezentowała okolicznościowy program słowno- muzyczny. Nie zabrakło pięknego wystroju świątyni, patriotycznych kotylionów przygotowanych przez Klub Seniora w Skarbimierzu i wykonanych przez dzieci szkolne setek biało-czerwonych flag.

Po mszy świętej, na placu kościelnym odbył się apel niepodległościowy. W specjalnie przygotowanej scenerii  „biało – czerwona” przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt. Wręczano również odznaczenia Związku Sybiraków, wysłuchano okolicznościowego wystąpienia wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita. Apel Pamięci odczytał kpt. Krzysztof Krawczyk, była też defilada i salwa honorowa, sygnał Śpij Kolego. Wspólnie została odśpiewana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Po uroczystości na uczestników czekała pyszna grochówka. Były też ciasta i pączki przygotowane przez cukiernię „Bombonierka” ze Skarbimierza – Osiedle. Wszyscy mieli wiele wrażeń i radośnie świętowali jubileusz odzyskania niepodległości.

O 16.00 także w kościele w Skarbimierzu –Osiedle rozpoczął się koncert dla niepodległej. W pierwszej części zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Poziomka ze Skarbimierza wraz z opiekunami, przedstawiając wzruszające wiersze i pieśni patriotyczne, które entuzjastycznie przyjmowała, dumna z małych artystów, widownia. Dzieciom towarzyszyła orkiestra dęta z Domaniowa.

O 17.00 w Żłobiźnie, z inicjatywy Stowarzyszenia Wilijki odbył się piknik niepodległościowy, w którym wzięło udział ok. 200 osób. I tu wspólnie śpiewano hymn narodowy, odsłonięto pamiątkowy głaz poświecony jubileuszowi 100 lat odzyskania niepodległości, wspólne śpiewano przy ognisku.

Życzymy wszystkim samych radości na Święto Niepodległości.

 

 

 

Andrzej Sowa

Drukuj Wydrukuj artykuł