Tradycja i świetna zabawa.

Dożynki Gminne Gminy Skarbimierz w Lipkach.

 

Tegoroczne gminne  Święto Plonów, tradycyjne dożynki gminne Gminy Skarbimierz odbyły się w sobotę 24 sierpnia w Lipkach. Mieszkańcy tej uroczej miejscowości na przyjazd gości przygotowali przy swych domach wzdłuż alei lipowej dowcipne dożynkowe ozdoby, przygotowano też miejscowy stadion, który był głównym miejscem uroczystości dożynkowych.

Dzień był szczególny, bowiem, w ramach realizowanego przez Gminę Skarbimierz i Gminę Limanowa projektu „Ocalić od zapomnienia – Męcina – Lipki 1945 – 2020”, oprócz mieszkańców gminy zapowiedzieli odwiedziny goście z Gminy Limanowa skąd z miejscowości Męcina w 1945r. przybyło do Lipek 60 procent wszystkich osadników.  Goście z Męciny po drodze do Lipek zwiedzili Sanktuarium w Małujowicach.  Delegacji przybyłej wraz z regionalnym zespołem  „Spod Kicek” przewodził wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut.

Przed 15.00 przed kościołem w Lipkach ustawiono przepiękne dożynkowe  wieńce  z 12 wsi a do kościoła starostowie dożynek Marta Filipowska                     i Radosław Nicpoń, lipkowscy rolnicy wnieśli  tradycyjny dożynkowy chleb, wieniec dożynkowy i pozostałe symbole zbiorów. Wraz z nimi do kościoła trafił także wieniec i chleb dożynkowy z Męciny.

Dożynkową mszę  świętą uświetniły orkiestra dęta z Domaniowa, chór  „Cantate Domino” ze Skarbimierza i Zespół „Spod Kicek” z Mordarki               (gm. Limanowa). Było niezwykle uroczyście a ksiądz proboszcz Marek Staniszewski w pięknych słowach podkreślał trud pracy na roli i jej szczególny charakter. Nawiązał także do współczesnych problemów ekologicznych. W czasie mszy świętej wójtowie gmin: Skarbimierz i Limanowa – Andrzej Pulit          i Jan Skarzekut, starostowie dożynek oraz sołtys Lipek Zdzisław Uryga symbolicznie częstowali uczestników mszy świętej chlebem dożynkowym.

Z kościoła uczestnicy dożynek przeszli z wieńcami dożynkowymi w korowodzie na miejscowy stadion, gdzie nastąpił tradycyjny moment przekazania chleba – owocu pracy rolników wójtowi Pulitowi przez starostów dożynek, przekazano także chleb z Męciny. Wójt Pulit podziękował rolnikom oraz pozostałym mieszkańcom Gminy Skarbimierz za pracę służąca rozwojowi całej lokalnej społeczności. W czasie prac jury „Konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Skarbimierz” uczestnicy dożynek obserwowali i słuchali folkloru Ziemi Limanowskiej w wykonaniu zespołu „Spod Kicek” z Mordarki.  Jury w składzie: Elżbieta Oficjalska – kierownik działu kultury matrialnej                i folkloru Muzeum Wsi Opolskiej oraz Renata Wojas i Jadwiga Sadlej z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie uznało za najpiękniejszy wieniec dożynkowy gminy dzieło z Łukowic Brzeskich i mieszkańcy tej miejscowości odebrali najwięcej nagród i będą reprezentować Gminę Skarbimierz na Dożynkach Wojewódzkich.

Wyniki konkursu:

Kategoria Korony Dożynkowe:

1m. Łukowice Brzeskie

2m. Prędocin i Zielęcice

3m. Kruszyna i Zwanowice

Wyróżnienie: Brzezina, Kopanie, Pępice, Małujowice i Bierzów

 

Kategoria Prace Plastyczne:

1m. Lipki

Wyróżnienie: Męcina

 

Nagrody pieniężne, rzeczowe, bony finansowe i dyplomy wręczali wójt Andrzej Pulit, wójt Jan Skrzekut  i  partnerzy tegorocznych dożynek. Wspomniano także jak istotnym jest dzisiejsza współpraca obu gmin w kontekście pamięci o miejscu skąd przybyli do Lipek poprzednicy dzisiejszych mieszkańców wsi, zwłaszcza  przez najmłodsze pokolenie.

W trakcie dożynek było wiele różnorodnych koncertów. Wystąpił zespół regionalny „Spod Kicek”, orkiestra dęta z Domaniowa, dzieci i młodzież z zespołów artystycznych GBP Skarbimierz, zespół Fermata, Zespół Mr@Mrs, gwiazda wieczoru Krzysztof K.A.S.A. Kasowski oraz Zespół Big Fun, który grał do tańca prawie do białego rana. Oczywiście na uczestników czekało wiele atrakcji, min. Jazda konna, jazda samochodami terenowymi, animacje  i konkursy dla dzieci, dmuchane kule i balon na uwięzi, który niestety ze względu na nielotną pogodę nie mógł wznieś się w powietrze. Nie zabrakło pokazu sprzętu służb mundurowych w tym sprzętu rodzimej jednostki OSP oraz specjalistycznego sprzętu jednostki OSP Skarbimierz. Na wszystkich czekało wiele punktów gastronomicznych oraz panie z gminnych stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, które przygotowały i częstowały uczestników uroczystości pysznym ciastem i innymi specjałami.

Sam koncert gwiazdy wieczoru Krzysztofa K.A.S.A. Kasowskiego będzie na długo zapamiętany przez publiczność. Sam artysta oprócz znanych wszystkim swoich przebojów zaprezentował wiele innych utworów. Świetnie też nawiązał kontakt z publicznością, wiele improwizował i wszyscy doskonale się bawili. Koncert trwał blisko 2 godziny i podkreślił szczególność tegorocznych dożynek gminy Skarbimierz w Lipkach.

Cała impreza przebiegła bardzo spokojnie i bezpiecznie. Uczestniczyło w niej ok. 900 osób i z pewnością będą ja mile wspominać.

Organizatorem naszej największej tegorocznej imprezy plenerowej „Dożynek Gminnych –Lipki 2019” była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz sołtys Zdzisław Uryga  i Rada Sołecka Lipek. Organizatorzy za pomoc w organizacji imprezy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek przyczynili się do tego aby tegoroczne dożynki gminne uznać za udane. Dziękujemy naszym partnerom: Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Mitsui High – tec. ze Skarbimierza-Osiedle, hurtowni MH Materiały Budowlane z Brzegu, ZGO Gać, OKPOL Skarbimierz – Osiedle, hotelowi Antonio Conference w Skarbimierzu – Osiedle, Stacji Paliw w Skarbimierzu-Osiedle, Bankowi Spółdzielczemu w Brzegu, Bankowi Spółdzielczemu Grodków – Łosiów, Piekarni Cuper w Brzegu, Restauracji Inspiracja Catering, Muzeum Wsi Opolskiej, OODR Łosiów, Stowarzyszeniu Brzeg 4×4, Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu i brzeskiej policji. Dziękujemy partnerom medialnym TV Opole, TV Skarbimierz, Radiu Park, Radiu Opole, NTO, Gość Niedzielny, Gazecie Brzeskiej i  innym którzy wspominali o imprezie. Dziękujemy tym wszystkim mieszkańcom Lipek, którzy pomagali sołtysowi Urydze i Radzie Sołeckiej Lipek przed, w trakcie i po imprezie. Dziękujemy za wsparcie Andrzejowi Pulitowi – wójtowi Gminy Skarbimierz a ze swej strony gorąco dziękuję wszystkim pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu za wszystko co uczynili przy organizacji imprezy dożynkowej.

 

Andrzej Sowa

Dyrektor GBP Skarbimierz

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu

Siedziba: ul. Jaśminowa 1 Żłobizna

49-305 Brzeg

Tel. 77 458 00 97

NIP: 747-182-90-55

 

Drukuj Wydrukuj artykuł