Grand Prix dla chóru IL CANTO CON GIOIA  z Opola.

 

12 marca 2016r.  w Skarbimierzu- Osiedle odbył się V Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Tegoroczna edycja Przeglądu była rekordowa pod względem ilości uczestników. Wystąpiło blisko 280 osób.  Przesłuchania odbyły sie w holu Gimnazjum w Skarbimierzu- Osiedle.  Jury w składzie: Grażyna Kotecka- dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu, Jana Koronkiewicz- kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu, ks. płk Sławomir Fąfara- proboszcz parafii ewangelickiej w Brzegu i Łukasz Kotecki- muzyk wysłuchało 20 prezentacji w wykonaniu chórów, zespołów i solistów z Opolszczyzny
i Dolnego Śląska i zdecydowało przyznać:

Grand Prix – dla chóru ” Il canto con gioia” z Opola

W kategorii chórów:      I m. chór im. św. Maksymiliana z Brzegu

II m. chór „Cantate Domino” ze Skarbimierza i  „Chór z gór” z Bystrzycy Kłodzkiej

III m. chór „Cantabile” z Kedzierzyna – Koźla

wyróżnienia: chór „Kombatant” z Opola i chór „Centavia” z Błotnicy Strzeleckiej

W kategorii zespołów: I m. duet „Vox Pax” z Brzegu

II m. zespoł „Camerton” z Opola

III m. zespół „Trio Skarb i przyjaciele” ze Skarbimierza i zespół „Bożenki” z Lubszy

wyróżnienia:  zespół „Kokorycz” z Grodkowa, zespół ” Małujowice” z Małujowic i schola „Radość” z Makowic

W kategorii solistów:     I m. Kinga Markiewicz z Łambinowic

II m. Paulina Kwiczala z Makowic

wyróżnienie:  Magdalena Cokot z Makowic

Dla wszystkich wykonawców organizatorzy przygotowali dyplomy i nagrody rzeczowe. Laureaci Grand Prix i pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali okolicznościowe statuetki a nagrodą główna była nagroda pieniężna w wysokości 750 zł.

Finał Przeglądu odbył sie w kościele w Skarbimierzu. Po krótkiej mszy św. w koncercie galowym wysłuchaliśmy prezentacji, które w kościele brzmiały szczególnie pięknie. Nagrody wręczali Janusz Wójcik doradca marszałka woj. opolskiego, Andrzej Pulit – wójt Gminy Skarbimierz oraz ks. dziekan Stanisław Grzechynka – proboszcz parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Skarbimierzu .

Finałem Przeglądu był wspólny występ wszystkich wykonawców i wykonanie utworu „Gaude Mater Polonia”. Wszystkim, zarówno wykonującym jak i publiczności pojawiły sie łzy w oczach. Ten wzruszający moment stal sie juz tradycją Przeglądu.

Organizatorzy tegorocznego V juz Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Skarbimierz 2016: Parafia pw. św. Stanisława, biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu oraz Przewodniczący i Rada Osiedla Skarbimierz podkreślają, że mimo konkursowego charakteru Przeglądu najważniejszym było i będzie w przyszłości możliwość wspólnego spotkania wykonawców jakże pięknych, choć trudnych pieśni pokutnych i pasyjnych wykonywanych najczęściej z potrzeby serca,  szczególna atmosfera  oraz swoiste przygotowanie się duchowe do Świat Wielkanocnych.  Wydaje się, że i tym razem sie to udało w czym zasługa, przede wszystkim, występujących artystów. Patronatem honorowym tegoroczny Przegląd objęli: ks. bp. Andrzej Siemieniewski  biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Andrzej Buła – marszałek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit – wójt Gminy Skarbimierz. Patronat medialny zapewniło Radio Park z Brzegu, Radio Rodzina z Wrocławia, Radio Doxa z Opola, TV Skarbimierz, Gość Niedzielny, Gazeta Brzeska, Panorama i brzeskie portale internetowe.  Dziękujemy za pomoc także naszym partnerom: Zakładowi Gospodarowania Odpadami – Gać, Bankowi Spółdzielczemu Grodków- Łosiów, Nadleśnictwu Brzeg, Piekarni Paulinka w Brzegu oraz Restauracji Impresja.

Pragnę także gorąco podziękować za ciężką pracę w obsłudze imprezy wszystkim moim pracownikom oraz dziewczętom z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, którzy robili wszystko aby wszyscy uczestnicy Przeglądu czuli się w Skarbimierzu jak najlepiej. Do zobaczenia za rok.

 

Andrzej Sowa

dyr. GBP Skarbimierz

 

 

Drukuj Wydrukuj artykuł