Narodowe czytanie LALKI w Skarbimierzu – Osiedle.

 

Jak co roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wraz z Gminnym Zespołem Szkół w Skarbimierzu pozytywnie odpowiedziało na apel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  organizując akcję wspólnego czytania w/w dzieła Bolesława Prusa.

Wspólne czytanie fragmentów LALKI  odbyło się w holu gimnazjum w Skarbimierzu w piątek  4 września 2015r. Dyrektor GZS w Skarbimierzu p. Grażyna Burska, pasjonat teatru, wraz z pracownikami biblioteki wprowadzili do wspólnego czytania elementy teatru. Były teatralne światła i nagłośnienie, jako tło kadry z filmu LALKA, p. Seweryna Iwasieczko, bibliotekarka z Małujowic, przygotowała stroje z epoki Prusa, w których dumnie wkroczyło dwoje uczniów z gimnazjum grając Izabelę Łęcką i Stanisława Wokulskiego. Pod wpływem fragmentu dzieła dotyczącego spoglądania subiekta Rzeckiego na różne lalki, przygotowano również elementy teatru lalkowego. LALKĘ czytała bowiem także aktorka teatru lalki z Wrocławia Anna Makowska, która była ze swoją nieodłączną lalką Kaziem Sponge. Fragmenty dzieła czytane przez małego Kazia bardzo podobały się szczególnie młodszej publiczności. Kierownik biblioteki p. Barbara Homaniec przygotowała też do rozlosowania nagrodę – oczywiście książkę LALKA, która trafiła do jednego z młodych słuchaczy.

Fragmenty LALKI w Skarbimierzu – Osiedle czytali: p. Grażyna Burska – dyr. Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu, Andrzej Sowa – dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, p. Seweryna Iwasieczko – bibliotekarka z filii Małujowice i Kaziu Sponge lalka p. Anny Makowskiej z teatru lalek we Wrocławiu.

Andrzej Sowa

 

IMG_8440 - Kopia IMG_8445 - Kopia IMG_8460 - Kopia

 

Drukuj Wydrukuj artykuł