Huczne świętowanie w Łukowicach Brzeskich.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Skarbimierz z Łukowic Brzeskich.

 

Coroczne święto plonów Gminy Skarbimierz zorganizowano 26 sierpnia 2017r. w Łukowicach Brzeskich. Sołtys Adam Majdaniuk wraz z Radą Sołecką Łukowic oraz wieloma mieszkańcami wsi przez wiele dni przygotowywali miejsce dożynek i swoją miejscowość tak aby wszyscy przybyli na uroczystości dożynek Gminnych Gminy Skarbimierz  byli usatysfakcjonowani.

Dożynki rozpoczęła  uroczysta msza święta w kościele w Łukowicach Brzeskich. Uczestników przywitał ks. proboszcz Janusz Durlik. Mszę celebrował wicedziekan dekanatu Wiązów ks. Andrzej Jachowicz, który w kontekście pracy rolników,   mówił o konieczności służby dla wolnej Ojczyzny i równego podziału chleba. Poświęcono przyniesiony do świątyni przez starostów Irenę Lis i Kazimierza Zakowicza dożynek chleb i owoce oraz piękne wieńce dożynkowe przygotowane w 11 wsiach naszej gminy. Tradycyjnie też starostowie dożynek i przedstawiciele władz Gminy Skarbimierz częstowali uczestników mszy dożynkowej chlebem z tegorocznych zbiorów.

Po mszy świętej uczestnicy dożynek, wśród nich poczty sztandarowe OSP w Łukowicach Brzeskich, OSP w Pępicach,  Powiatowego Związku Pszczelarzy i  Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle, w asyście Orkiestry Strażackiej z Domaniowa ruszyli z wieńcami w barwnym korowodzie na plac przy Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich.  Po powitaniu wszystkich gości rozpoczęła się ceremonia dożynkowa przekazania tradycyjnego chleba dożynkowego Wójtowi Gminy Skarbimierz Andrzejowi Pulitowi przez starostów dożynek. Wójt Pulit podziękował wszystkim rolnikom i mieszkańcom gminy za wysiłek i ciężka pracę, która w sposób istotny wpływa na dzisiejszy obraz Gminy Skarbimierz. Rozstrzygnięto tez konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Skarbimierz. Jury w składzie:  Aleksandra Kośmicka – etnograf, kierownik działu Architektury Ludowej w Muzeum Wsi Opolskiej, Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Damian Mazurek – przedstawiciel Partnera Głównego imprezy –firmy Gaz System SA – operatora Gazociągów Przesyłowych uznało, że w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy gospodarzy, Łukowic Brzeskich.

Wyniki konkursu:

1m. Łukowice Brzeskie

2m. Zwanowice

3m. Skarbimierz Wieś

Wyróżnienia w kolejności alfabetycznej:

Brzezina, Kopanie, Kruszyna, Lipki, Małujowice, Pępice, Prędocin, Zielęcice.

Wszystkie drużyny dożynkowe otrzymały nagrody pieniężne. Ponadto zdobywcy medalowych miejsc dodatkowo bony do hurtowni materiałów budowlanych MH Materiały Budowlane w Brzegu. Nagrody wręczał Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz w asyście partnerów imprezy.

Zwycięzca drużyna Łukowic Brzeskich będzie reprezentować Gminę Skarbimierz na Dożynkach Powiatowych. Wszystkim drużynom biorącym udział w konkursie gratulujemy.

Na imprezie nie zabrakło muzycznego folkloru, muzyki taneczne i humoru. Na wielkiej scenie wystąpił zespół Pieśni i Tańca Opole, Strażacka Orkiestra Dęta z Domaniowa, Kapela Jana Sowy z Mąkoszyc, Zespół wokalny Leeds z polskimi i światowymi przebojami, dzieci z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki  Publicznej w Skarbimierzu, Kabaret Kałasznikof z Rybnika.

Specjalny pokaz dały pary taneczne tanga argentyńskiego, które ćwiczą w GBP w Żłobiźnie, wśród nich Iwona i Grzegorz Twardowscy oraz Anna i Artur Dudek ze Żłobizny. Od 20.00 rozpoczęła się Gala Disco Polo. Wystąpiły w żywiołowych koncertach zespoły Junior, Dizel i Fokus. Imprezę na scenie zakończyła nocna dyskoteka z Radiem Park. Uczestników dożynek bawił DJ Damian.

Także poza sceną nie zabrakło atrakcji. Były bryczki, konie, pokazy sprzętu brzeskich saperów, straży pożarnej i policji, pokazy możliwości samochodów terenowych, pokazy sprzętu Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Lipki, dmuchańce, animacje dla dzieci, stoisko promocyjne Partnera Głównego imprezy firmy Gaz System SA i, po raz pierwszy na imprezie dożynkowej w Gminie Skarbimierz,  loty balonem na uwięzi oraz pokaz pirotechniczny sponsorowany przez firmę p. Wiesława Bednarza Bedmet Logistic z Opola.

Nie zabrakło pysznych ciast i poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny, Stowarzyszenie Kamień z Brzeziny, Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeziny oraz gospodynie Łukowic Brzeskich. Dziękujemy też wszystkim  innym paniom za upieczenie ciast. Na głodnych i spragnionych czekał sprawnie działający catering.

Wszyscy uczestnicy Dożynek Gminnych Gminy Skarbimierz w Łukowicach Brzeskich doskonale i bezpiecznie się bawili do 4 rano. Było hucznie, radośnie, tanecznie i  wesoło. Uczestnicy dożynek na długo je zapamiętają.

Organizatorem imprezy był wójt Gminy Skarbimierz, Sołtys i Rada Sołecka Łukowic Brzeskich i GBP Skarbimierz. Dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy naszym partnerom: firmie Gaz System SA – Partnerowi Głównemu, firmie Bedmet Logistic z Opola p. Wiesława Bednarza, firmie OKPOL ze Skarbimierza, Betoniarni SKARBET ze Skarbimierza, hurtowni MH Materiały Budowlane z Brzegu, p. Edwardowi Marciniakowi właścicielowi Stacji Paliw w Skarbimierzu, Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Bankowi Spółdzielczemu w Brzegu, Bankowi Spółdzielczemu Grodków Łosiów, OODR Łosiów, Muzeum Wsi Opolskiej, Piekarni Cuper w Brzegu, Dowódcy 1 Pułku Saperów w Brzegu, Komendantowi Powiatowemu Straży pożarnej w Brzegu, Komendantowi Powiatowemu Policji w Brzegu, Stowarzyszeniu „4×4” z Brzegu, Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Lipki. Dziękujemy partnerom medialnym: Radiu Park, TVP Opole, TV Skarbimierz, Radiu Rodzina, Radiu Doxa, Gazecie Brzeskiej, Gościowi Niedzielnemu Wrocław.

Dziękuję moim współpracownikom z GBP Skarbimierz za szczególne zaangażowanie przy przygotowaniu i w czasie realizacji projektu Dożynki Gminne Łukowice Brzeskie 2017.

 

Andrzej Sowa

 

 

dożynki dożynki dożynki dożynki dożynki

 

www.gaz-system.pl

www.gaz-system.pl

Drukuj Wydrukuj artykuł